• txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...

niedziela, 18 lutego 2024

Przedwiosenne (nie) porządki...


Nie sposób nie zauważyć będąc gdzieś nad rzeką znaczną ilość powalonych gałęzi i drzew, brak trawy czy liści uwidacznia rzec by można spory bałagan i nieład. Oczywiście winny jest temu  jeden osobnik który czuje się tu jak na swoim folwarku i robi co mu się tylko podoba. Bóbr bo on jest tu bohaterem  należy do gatunku, który potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb jak chyba żaden inny. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią bez trudu przegryźć gałąź o grubości kilkunastu centymetrów i obalają drzewa o średnicy do 70 cm a nawet powyżej jak pisze... Wikipedia.Co prawda niestety bobra nie spotkałem wszak główne życie towarzyskie prowadzą nocą a ja na ogół spaceruję w dzień, dlatego tym samym nasze drogi się raczej nie przetną i trudno będzie się kiedyś spotkać oko w oko, ale za to  efekty jego działalności widać gdzie by nie spojrzał... Dlaczego to robią? Aby zwyczajnie przetrwać nie tylko w zimowe dni ale i w pozostałe pory roku.  "Ścinają"  drzewa aby mieć dostęp do cienkich gałęzi bo one mają największą wartość energetyczną, ale również zadawalają się korą, łykiem, młodymi pędami i gałązkami, a w porze letniej nawet liśćmi. Sam tego nie wiedziałem - ale doczytałem że - bóbr posiada najwyższy wśród gryzoni stosunek masy mózgu do masy ciała. Potrafi rozwiązywać problemy nie tylko instynktownie, ale również w sposób logiczny, a jego inteligencja jest porównywana do inteligencji szczura. 


Zembrzyce, 18.02.2024

6 komentarzy:

 1. My goodness they do make a mess of the trees that they require. Lovely photos..

  OdpowiedzUsuń
 2. The beaver does an incredible amount of damage.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsze zdjęcie konkursowe, wystawowe. Nadaje się do N.G. Widać ślady działalności bobrów, mocno utemperowane drzewa. Bardzo przypadły bobrom do gustu nadrzeczna okolica, najwyraźniej postanowiły zamieszkać tam na dłużej. Kilka lat temu w mojej okolicy też zasiedliły się bobry. Widoczna była ich działalność. Podejrzewam, że zostały wyłapane przez leśników bo już nie widać podciętych drzew.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hello Boguslaw,
  thanks for your great and informative narration. I didn't know that.
  The photos are nice.
  I wish you a nice weekend.

  OdpowiedzUsuń
 5. Me ha parecido muy interesante tu reportaje, aunque me apena que destrocen tantos árboles. Las fotografías te quedaron muy bien. Un abrazo.

  OdpowiedzUsuń
 6. The beaver is an incredible builder. Thanks for the great photos.

  OdpowiedzUsuń