• txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...

niedziela, 12 marca 2023

Marcowa wędrówka na góre ChełmKilka ostatnich weekendów pogoda skutecznie uniemożliwiała odbycia chociaż krótkiego spaceru. Po wczorajszym zimowym dniu z opadami śniegu, dziś w końcu można było wyruszyć w teren. Marcowe opady śniegu mają to do siebie, że w plusowej temperaturze śnieg znika niemal  w mgnieniu oka,  tym z większym animuszem i zapałem nie tracąc czasu w słoneczne niedzielne przedpołudnie ruszyłem przed siebie. Dziś piesza wędrówka na pobliską Górę Chełm (603m) Tak się złożyło że byłem tam tylko raz i to dosyć dawno, a chwilowa zimowa atmosfera dawała mi  odpowiedni impuls na odwiedzenie tego pięknego i historycznego miejsca, tym bardziej że szczyt jest całkowicie zalesiony a wiec widoków czy okolicznych panoram brak, zaś klimat ośnieżonych krzaków i drzew zawsze dodaje uroku i tajemniczości. 
Może nie będę się wiele rozpisywał ale tylko przypomnę że na szczycie góry znajduje się Kapliczka z figurką Św. Onufrego, patrona miedzy innymi wędrowników i pielgrzymów. Powstała ona w XVI lub XVII wieku, o czym informuje zamieszczona tablica. Kilka metrów obok kapliczki znajduje się mogiła tutejszych partyzantów poległych w czasie II Wojny światowej z tablicą pamiątkową z napisem: "Przechodniu, powiedz Polsce, że tu leżą jej synowie" zaś kilka metrów dalej drewnienie krzyże, mogiły poległych. Więc ze względu na powyższe fakty miejsce to nie jest zwyczajnym punktem turystycznym a miejscem szczególnej pamięci, zadumy i wspomnień ludzi pamietających dawne czasy wojny. 


Oczywiście idąc po drodze, zawsze trafi się coś ciekawego, coś co wg mnie warto uwiecznić, czasem niepozorny kadr pomaga zapisać w pamięci ten konkretny dzień, który przecież zawsze jest jedyny i niepowtarzalny jaki by on nie był... Trasę i miejsce jak najbardziej polecam zachęcając wszystkich do leniwego spacerowania, z centrum Zembrzyc prowadzi czerwony szlak, bardzo dobrze oznaczony.
dla zainteresowanych więcej na:
Marcowa wizyta na górze Chełm - Stryszów, 12.03.2023Zembrzyce - Stryszów (Chełm) 12.03.2023

5 komentarzy:

 1. Snow, beautiful landscape, sun. A truly wonderful combination. Thanks for the great photos.

  OdpowiedzUsuń
 2. Me ha parecido muy interesante y bonito el recorrido, me encantó. Abrazos.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękny zimowy spacer, obfitujący w doskonałe plenerowe zdjęcia. Owce skradły moje serce. Cudownie prezentują się z kolczykami w uszach i jasnych futerkach. Nie miałam pojęcia, że św. Onufry w XVI wieku był popularnym świętym w Twoim regionie.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, byłem zadowolony w pełni, zważywszy że przedpołudnie było jak widać na zdjęciach w zimowej scenerii a dziś rano po śniegu ani śladu. A tych "mrozoodpornych" owieczek i baranów, więcej na... link w poście. Mnie również zauroczyły bo stado pasące się na śniegu, to rzadkość :)

   Usuń