• txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...

czwartek, 5 kwietnia 2018

Święto Rękawki 2018


„Słowiańskie zaświaty” to motto przewodnie tegorocznej Rękawki jaka odbyła się zgodnie z długoletnia już tradycją, od 2000 roku na Kopcu Krakusa na krakowskim Podgórzu.
Nazwa święta wzięła się z legendy o kopcu Kraka, gdzie po śmierci króla mieszkańcy Krakowa chcąc uczcić usypali właśnie dla niego Kopiec, a ziemię przynosili... w rękawach.

Rękawka do święto którego obchody sięgają czasów daleko przedchrześcijańskich, natchnieniem był czas przesilenia wiosennego i związane z tym okresem obrzędy czyli tak zwane zaduszki wiosenne.W tym roku z racji pięknej pogody, pod kopcem zgromadziło się około 300 wojów i dziewczyn – białek, jak fachowo powinno się je nazywać, oraz tłumy chętnych którzy mogli zobaczyć między innymi bieg wojów wokół kopca, inscenizacje o "Czarnej Księżniczce ze Wzgórza Lasoty", „Siuda Baba”, "Obrzęd z Marzanną" czy też wróżby pomyślności na obecne czasy dla miasta Krakowa. Główną jednak atrakcją, jak co roku jest oczywiście wielka bitwa dwóch wrogich sobie armii czyli Wiślan i ich najeźdźców.
Obecny był również węgierski zespół Szelindek, dobrze znany również i mnie, który miałem okazję słuchać i oglądać już wcześniej na Jarmarku Świętojańskim:  Szelindek na Jarmarku Świętojańskim

Oprócz tego cala masa atrakcji - osada słowiańska, replika przedchrześcijańskiej świątyni, mitologiczna kraina zmarłych, można było również podpatrzeć dawne rzemiosło, dawne stroje, a dla smakoszy były potrawy według przepisów naszych przodków.dla zainteresowanych więcej na:
Rękawka 2018 - Kopiec Krakusa Kraków - Kopiec Krakusa, 3.04.2018

6 komentarzy:

 1. Bogusławie, Twoja relacja i zdjęcia są fantastyczne. Dobrze, że do naszych czasów przetrwała tradycja odpustu i jarmarku-festynu. Widzę, że ludzie z całymi rodzinami a nawet ukochanymi zwierzętami bardzo tłumnie przybywają na wzgórze Lasoty. A może podświadomie oddają hołd swojemu legendarnemu księciu.
  Od jakiegoś czasu marzę aby być na Kopcu Krakusa na tradycyjnym Święcie Rękawki.
  Jednak w tym czasie gościmy mojego ukochanego Brata z Rodzinką. I tę wizytę przekładam nade wszystko.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastic event. I like a lot. Greetings.

  OdpowiedzUsuń
 3. Incredible event. I like it a lot. Hopefully there would be a similar event in Finland.

  OdpowiedzUsuń
 4. Se ve una fiesta muy bonita, me ha encantado. Besitos.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hi Boguslaw,
  it's a great tradition. A lot of people gathered to watch.
  Your photos are beautiful, thanks for sharing.
  Greetings and have a nice weekend.

  OdpowiedzUsuń