niedziela, 25 września 2016

Z wizytą w Pieskowej Skale


Zamek Pieskowa Skała - to osada znajdująca się na terenie wsi Sułoszowaw granicach Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest to prawdziwa perła architektoniczna, charakterystyczny wygląd samego zamku, jak również panorama ze słynną Maczuga Herkulesa to obraz znany chyba wszystkim.


To tutaj kręcono przecież wiele scen słynnego serialu "Janosik", czy jeden z odcinków "Stawki..." - Liść Dębu jak i wiele innych filmów.


Będąc w pobliżu warto odwiedzić ten piękny zakątek, tym bardziej, że od kwietnia został on ponownie w całości wraz z muzeum udostępniony dla turystów po zakończonym generalnym remoncie. Odnowione elewacje, piękna restauracja to tylko nieliczne plusy które przyciągają i które warto zobaczyć.

Poniższe obrazki to widoki z tak zwanego bastionu, części restauracji na wolnym powietrzu czyli wspaniałego punku widokowego - na sam zamek, ogrody jak i okolice wokół zamku.


Dziedziniec zaś mieni się kolorami i zapachami niczym dziedziniec na Wawelu, nic dziwnego bowiem Pieskowa Skała to przecież oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.Słynna Maczuga Herkulesa widziana "od tyłu"


U wzgórza, na którym wznosi się zamek, znajduje się kompleks pięciu stawów. Hodowano w nich liczne gatunki ryb karasie, szczupaki a przede wszystkim karpie jak również pstrągi tęczowe.


Ta krótka wizyta tutaj, to sentymentalny powrót do szkolnych lat, ponieważ wcześniejszą wizytę pamiętam... jak przez mgłę, nawet dokładnie nie wiem w którym roku to było :))


Pieskowa Skała, 4 września 2016

4 komentarze:

  1. A beautiful place. Just a wonderful garden in the castle. Greetings

    OdpowiedzUsuń
  2. Hello. Huge castle and gardens. Really stunning photography. Regards.

    OdpowiedzUsuń
  3. Thank you all for your beautiful words. I greet you warmly :))

    OdpowiedzUsuń