poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Dwór w Stryszowie


Dwór w Stryszowie to staropolski obiekt w Małopolsce, obecnie oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, jednocześnie muzeum zbiorów sztuki wnętrz polskiego dworu.


Dwór powstał wg źródeł pod koniec XVI wieku, a wybudował go Adam Suski. Jednak obecny wygląd to przebudowa z XVII wieku. Pierwotnie miał on charakter dworu obronnego, po przebudowie przekształcono go w typową rezydencję wiejską w stylu barokowym.W XIX wieku po kolejnej modernizacji dworu utworzono od jego północnej strony wielki park na wzór parków angielskich, jednak po II wojnie światowej drzewa wycięto, działki przeznaczono pod zabudowę,a sam dwór "wpadł"  w ręce Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR-u) w samym dworze urządzono zaś szkołę, przeznaczony był również jako zabawy wiejskie, czy punk objazdowego kina, później jako ośrodek kolonijny . Nie były to lata świetności dworu, wręcz przeciwnie zdewastowany dwór w końcu 1969 roku przejęły Państwie Zbiory Sztuki na Wawelu, gdzie ostatecznie utworzono muzeum, jakie znamy do dziś.


Oto kilka moich obrazków z tego niezwykłego miejsca, tak bogatego w swą nie łatwą historię na szczęście po tak burzliwej przeszłości dziś Dwór tętni życiem i cieszy oczy i zmysły chętnie odwiedzających go turystów, jak również i mnie :)

Obecnie wnętrza dworu to muzealna wystawa wystroju średniowiecznego stylu z XIX wieku.
Głównie obejmuje salon - najbardziej okazałe miejsce, gdzie zgromadzono oryginalne meble, sprowadzone z Wiednia, czy nawet z Paryża, ale także jest jadalnia, biblioteka z pięknymi obrazami, jak również tzw pomieszczenie gospodarcze.


Stryszów, 9.08.2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz