Niedziela Palmowa czyli druga niedziela Męki Pańskiej, przypadająca na 7 dni przed Wielkanocą, jako pamiątka przybycia Chrystusa do Jerozolimy. W całej Polsce obchodzona jest już od średniowiecza. Zgodnie z tradycją pięknie przystrojone palmy przynosimy do kościołów jako symbol odradzającego się życia.
W naszym rejonie palmy są to zazwyczaj pręty wierzbowe, wiklinowe, leszczynowe, przewiązywane rzemieniem, ozdobione sztucznymi kolorowymi kwiatami, baziami, bukszpanem, często z doczepionymi kolorowymi wstążkami, wysokość ich sięga od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów.
W tym roku całej uroczystości towarzyszyła prawie letnia temperatura choć momentami wiał niestety dosyć silny wiatr, co widać mam nadzieje na tych kilku pamiątkowych obrazkach, co było pewną odmiennością od lat poprzednich bo jak wszyscy pamiętamy zazwyczaj okres wielkanocny to jeszcze czas zimna i chłodu.
W tym dniu kapłan w towarzystwie ministrantów udaje się przed kościół, gdzie czekają na niego wierni z palmami. Krótko przemawia nawiązując do Niedzieli Palmowej i poświęca palmy kropiąc je wodą święconą. Czyta Ewangelię o wjeździe Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy, wchodzi do kościoła z pieśnią: "Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie..."
dla zainteresowanych, nieco więcej na:
Niedziela Palmowa - Zembrzyce, 13.04.2025
Zembrzyce, 13.04.2025