• txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...
 • txt...

niedziela, 29 września 2019

Redyk... na rozpoczęcie 35. Babiogórskiej Jesieni w ZawoiJak co roku przed oficjalnym rozpoczęciem Babiogórskiej Jesieni w Zawoi odbył się jesienny Redyk czyli uroczyste zejście owiec z hal wraz z asystą i zespołami folklorystyczne z łąk i pastwisk z okolic Babiej Góry.
Zgodnie z tradycją zarówno redyk wiosenny jak i szczególnie jesienny był i jest uroczystym wydarzeniem. Wraz z rozpoczęciem się wiosny odbywał się redyk wiosenny czyli rozpoczęcie wypasu stad owiec na zielonych już polanach zazwyczaj po dniu św. Wojciecha - 23 kwietnia. Przypadający zaś na 29 września dzień św. Michała Archanioła był ostatecznym dniem gdzie baca wraz z juhasami po pożegnaniu się z szałasem, zagaszeniu watry (palącego się ogniska) wyruszali wraz ze swoim stadem owiec i baranów w doliny do wsi, często w asyście muzyki i śpiewu gdzie oczekiwano ich z radością i weselem.
Po powrocie stado rozdzielano oddając powierzone na wiosnę owieczki ich właścicielom. Wraz z powrotem zaczynała się zabawa w której uczestniczyła zazwyczaj cala wieś dziękując tym samym za udany sezon i szczęśliwy powrót.
Dlatego ważnym punktem Babiogórskiej Jesieni w Zawoi i niezwykle widowiskowym jest własnie Redyk który zawsze przyciąga tłumy widzów, sympatyków i turystów. Widowisko to nawiązuje do jakże pięknej tradycji ziem Podbabiogórza.Obszerniejsza moja relacja: 


Zawoja, 28.09.2019

5 komentarzy:

 1. Me encantan esas tradiciones. Las ovejas se ven muy bonitas. Besitos.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pod wrażeniem Twojej relacji. Jestem wszystkim zachwycona: pięknymi strojami, owieczkami.
  Nie mogę oderwać wzroku od twoich zdjęć. SĄ PRZEPIĘKNE I JAK ZAWSZE DOSKONAŁEJ JAKOŚCI.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Żałuję że nie miałam okazji wziąć w tym udziału. Może na wiosnę się uda. Lubię tamte strony. W ogóle kocham góry. Cudne są te góralskie stroje. A do owieczek zawsze mam sentyment.

  OdpowiedzUsuń