Zawsze intrygowała mnie nieco nazwa kościoła - na Skałce, choć widać że w zasadzie nie znajduje się on na żadnym wielkim skalnym wzniesieniu a niemal tuż obok Wisły. Pochodną nazwę zawdzięcza jednak tym że znajduje się on, podobnie jak zresztą Wawel na skale wapiennej, dawniej wyraźnie wznoszącej się ponad nizinny teren brzegów Wisły, stąd również nazwa ulicy Skałeczna, na pograniczu Starego Miasta a Kazimierza.
Zamieszczając te kilka obrazków muszę wspomnieć że nazwa bazyliki związana jest z męczeńską śmiercią biskupa Stanisława w 1079 roku. W wyniku konfliktu z królem Bolesławem Śmiałym biskup został przez niego skazany na śmierć przez obcięcie członków, niektórzy zaś podają jakoby śmierć została zadana przez samego króla i to podczas sprawowania przez biskupa mszy św. Warto wspomnieć że w krypcie swój wieczny spoczynek znaleźli wybitni Polacy miedzy innymi Stanisław Wyspiański, Adam Asnyk, Czesław Miłosz, czy Karol Szymanowski.
A co do spacerowania w maju, jeśli mamy sprzyjające warunki pogodowe to ma on w sobie tą radość i tą przyjemność którą chyba nie da się określić ani słowami ani nawet pamiątkowymi zdjęciami. Mam nadzieje, że jeszcze taki spacer połączony z ciekawymi majowymi obrazkami odbędę o czym niebawem napiszę...
Kraków, 4.05.2026

txt...
txt...
txt...
txt...
txt...
txt...
The Basilica is just lovely on the outside, the gates are looking verry inviting. All the photos are good to see and thanks for the history and photos. I'm not so sure I care for the limps being cut off :)
OdpowiedzUsuńIn the past, rulers and kings, and even the church, did terrible things.
UsuńI am glad that you finally decided to take this walk and share it with us. What a beautiful area, and it is so lush and green at this time of year. Perhaps when the interior renovations have been completed you will make a return visit and show us the splendour inside. Have a great weekend. I hope that more time spent outdoors is on the agenda. Best wishes - David
OdpowiedzUsuńYes, the time in May, the fresh nature and the wonderful nature that is now around us encourage us to spend time surrounded by nature and beautiful colors.
UsuńVery beautiful photos. Have a nice new week!
OdpowiedzUsuńSchöne Bilder von der Basilika und im Mai mit dem frischen grün ist es besonders schön.
OdpowiedzUsuńGruß
Noke
It looks really amazing. The decorations are incredibly gorgeous.
OdpowiedzUsuńGracias por ese paseo tan precioso. Siempre nos dejas unas fotografías maravillosas. Abrazos.
OdpowiedzUsuń